VR dla dzieci

Czy VR jest dla dzieci?

Świat nowych technologii rozwija się nieustannie, tworząc coraz więcej możliwości edukacji czy sposobów spędzania wolnego czasu. Dzieci chętnie wybierają możliwość korzystania z tabletu lub smartfona, a w ostatnim czasie dużą popularność zyskuje również technologia VR. Specjalne gogle pozwalają przenieść się do wyimaginowanego świata i przeżywać w nim niezwykłe przygody. Atrakcje VR dla dzieci to temat, który budzi wiele kontrowersji. Czy najmłodsi mogą korzystać z VR, a jeśli tak – w jaki sposób, aby było to bezpieczne?

Technologia VR – co to takiego?

Technologia VR (ang. virtual reality) pozwala użytkownikowi widzieć trójwymiarowy obraz 360° alternatywnej rzeczywistości, w której może się w pełni zanurzyć poprzez założenie specjalnych gogli . Podczas spaceru w wirtualnym świecie możesz odkrywać nieznane tereny, kosmos, dno oceanów, a także rywalizować podczas gier i aplikacji drużynowych. Technologia VR szturmem zawojowała rynek targów, konferencji i firmowych eventów, gdzie w formie atrakcji dostarcza niezapomnianych przeżyć uczestnikom wydarzeń, ale może być wykorzystywana również w edukacji i rozrywce.

 

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się VR dla dzieci, czyli gry pozwalające najmłodszym graczom doświadczać i eksplorować nowe wymiary. W tej kwestii można usłyszeć różne zdania na temat używania gogli przez dzieci – pozwalać czy nie?

Czy dzieci mogą korzystać z VR?

Łatwy i ogólny dostęp do wielu urządzeń nowych technologii sprawia, że z wielu z nich korzystają również dzieci. Nie zawsze rozwiązanie to jest dobre, ponieważ częste używanie tabletów, smartfonów, granie na komputerze czy konsoli może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia i rozwoju fizycznego, jak i psychicznego młodych osób. Jeśli natomiast za korzystaniem z dostępnych możliwości stoi umiar, wszystko jest dla ludzi – również tych młodych. Podobnie jest z technologią VR.

 

Długotrwałe korzystanie z gogli i ciągłe przebywanie w sztucznie wykreowanym świecie może niekorzystnie wpływać na rozwój mózgu, a także w dłuższej perspektywie czasu – przyczyniać się do problemów ze wzrokiem. Nie bez powodu producenci sprzętu VR, w szczególności gogli m.in. Oculus i Samsung zalecają korzystanie z nich dzieciom, które ukończyły co najmniej 12-13 rok życia. Jeśli eksplorowanie wirtualnej rzeczywistości ma charakter okolicznościowy np. w czasie imprez urodzinowych lub zabaw – nie ma podstaw przemawiających za rezygnacją z takiej formy rozrywki. VR to świetny sposób rozwijania pasji, wyobraźni i kreatywności.

 

Podobne zalecenia dotyczą rodziców dzieci, które chcą korzystać z nowej technologii w domu. Jeśli w ciągu dnia czas korzystania z VR nie będzie dłuższy niż 1,5 godziny, a między kolejnymi grami będą pojawiać się przerwy pozwalające odpocząć wzrokowi – może to być fascynujący sposób spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych.

Aplikacje i gry VR dla dzieci – na czym to polega?

Okulary VR pozwalają w pełni skupić się na rozgrywce, dzięki czemu uczestnik gry nic nie rozprasza, a przed oczami widzi świat, w którym może sprawdzić się podczas zadań lub wyzwań. Wśród gamy gier, jakie oferują producenci technologii VR znajdziesz propozycje zręcznościowe pozwalające przenieść się na boisko ulubioneej drużyny sportowej i rozgergrać turniej lub zmierzyć się w tanecznym pojedynku. Wiele aplikacji pozwala w grze spotkać się większej liczbie uczestników, dzięki czemu razem z dziećmi wirtualnej aktywności mogą oddać się również dorośli.

Od jakiego wieku dzieci mogą korzystać z VR?

Producenci najpopularniejszego sprzętu VR rekomendują korzystanie ze gogli dzieciom powyżej 12 lub 13 roku życia (w zależności od marki). Młodsze dzieci według badaczy są mniej odporne na wpływ technologii, która może powodować zjawisko odrealnienia rzeczywistości, gdzie najmłodszym trudno jest odróżnić świat prawdziwy od wygenerowanego komputerowo. Większość z gogli dostępnych na rynku nie umożliwia również regulacji, która zakresem odpowiadałaby potrzebom młodszych dzieci.

Czy VR jest szkodliwy dla oczu?

Długotrwałe korzystanie z gogli VR i brak regularnego stosowania systemu przerw może przyczynić się do wystąpienia zmęczenia oczu, a w dłuższej perspektywie czasu – również problemów ze wzrokiem. Przy stosowaniu się do zasad bezpiecznego korzystania ze sprzętu, o których możesz przeczytać u producentów sprzętu lub osobiście usłyszeć od pracowników wypożyczalni VR – nie ma przeszkód do czerpania radości i satysfakcji z odkrywania świata wirtualnego z najmłodszymi graczami.