Skrót VR pochodzi od angielskiego zwrotu virtual reality, co tłumaczymy jako wirtualna rzeczywistość. Ta technologia, dzięki goglom, padom i innym urządzeniom, pozwala użytkownikom przenieść się w wytworzoną cyfrowo rzeczywistość. W jaki sposób jest to możliwe i co warto wiedzieć o technologii VR?

Jak działa VR?

Zgodnie z definicją słownikową, VR to obraz sztucznej rzeczywistości, który został wykreowany dzięki technologiom informatycznym. Przedmioty, przestrzenie i zdarzenia są więc stworzone w całości wirtualnie. Jednocześnie są zwykle zaprojektowane w taki sposób, by odwzorowywać rzeczywistość prawdziwą. Świat VR to świat interaktywny (można się w nim poruszać i wykonywać określone akcje), trójwymiarowy i dający wrażenie przestrzennej obecności w odniesieniu do pozostałych obiektów wykreowanych w tej rzeczywistości.

Wszystko to sprawia, że wykorzystując jedynie kilka urządzeń (a często tylko jedno, tzn. specjalne gogle), można wytworzyć wielozmysłowe poczucie uczestniczenia w fikcyjnie stworzonym świecie. Specjalne okulary VR oraz słuchawki pozwalają osiągnąć wrażenie immersji, tzn. całościowego zanurzenia się w świat przedstawiony, z ograniczeniem bodźców dochodzących z zewnątrz. Jeśli dołożymy dodatkowe pady, w świecie wirtualnym można odwzorowywać ruchy rąk, co pozwala aktywnie uczestniczyć w zdarzeniach, które mają tam miejsce.

VR a AR – najważniejsze różnice 

Warto też rozróżnić VR od AR (augmented reality). VR pozwala całkowicie zanurzyć się w wytworzoną cyfrowo rzeczywistość. Tymczasem AR to rzeczywistość rozszerzona – oznacza to, że dodatkowe elementy wirtualne są widoczne w rzeczywistości właściwej. Przykładem jest bilbord, z którego wychodzą różnego typu ruchome elementy. VR pozwala zatem kompleksowo wejść w wytworzony świat, a AR jedynie częściowo.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, czym różni się VR od AR to przeczytaj nasz artykuł opisujący to zagadnienie!

Do czego wykorzystujemy VR?

Najbardziej znanym zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości jest oczywiście rozrywka, choć rozszerzona rzeczywistość wykorzystywana jest w nauce, medycynie, a nawet obronności. Pozwala w bezpiecznych warunkach szkolić umiejętności, takie jak prowadzenie pojazdów, czy pilotowanie (np. w formie symulatora lotów). Lekarze mogą trenować na nim procedury chirurgiczne bez stwarzania ryzyka dla pacjenta, a architekci sprawdzać, jak w praktyce wygląda zaprojektowana przez nich budowla. VR to także ogromny potencjał dla edukacji szkolnej – pozwala w sposób ciekawy i angażujący przedstawić skomplikowane procesy, daje możliwość zwiedzania starożytnych miast lub historycznych krain i wiele więcej. Pozwala włączyć emocje do procesu zapamiętywania, a to przekłada się na efektywniejszą naukę.

Wirtualna rzeczywistość w rozrywce – możliwości 

W kontekście rozrywki i gier współczesna technologa VR oferuje niemal nieograniczone możliwości. Wśród stanowisk z grami i symulatorami VR dostępnymi w naszym salonie znajdują się na przykład:

  • przejazd kolejką górską,
  • wspinaczka, zdobywanie szczytów górskich,
  • symulator lotu, wyścigu Formuły 1 lub wyścigu kolarskiego,
  • wirtualna gra w paintball,
  • lot w przestrzeni kosmicznej.

Jeszcze więcej wrażeń pozwala osiągnąć bieżnia wielokierunkowa Virtuix Omni – dzięki niej zanurzenie w wirtualną rzeczywistość jest możliwe dosłownie całym ciałem (użytkownik ma możliwość pełnego ruchu, w 360º). 

Rozszerzona rzeczywistość w pojedynkę lub w grupach

W zależności od stanowiska i wybranej formy rozrywki, możliwe jest eksplorowanie wirtualnego świata samemu lub też w grupie. Dobrym rozwiązaniem dla większej liczby graczy będą np. atrakcje na imprezę integracyjną – również ze względu na możliwość realizacji skutecznego teambuildingu. VR to też idealna atrakcja na wieczory kawalerskie, urodziny i inne okazje, które zakładają rozrywkę w szerszym gronie osób.

Zapraszamy do przetestowania technologii VR w naszym Salonie VR we WrocławiuSkontaktuj się z nami i umów się na prezentację lub zarezerwuj wizytę!.