Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość – różnice i zastosowania technologii

Nowe technologie coraz częściej są obecne w codziennym życiu i nie chodzi tu o coraz nowsze modele smartfonów. Z rozszerzoną rzeczywistością wiele osób ma do czynienia na co dzień, choć nie zdaje sobie z tego sprawy. Inaczej jest w przypadku wirtualnej rzeczywistości, dzięki której możesz przenieść się do innego świata. Korzystaniu z tych dwóch technologii towarzyszą nowe doświadczenia – czym się różni wirtualna rzeczywistość od rozszerzonej i jakie mają zastosowania?

Co to jest wirtualna i rozszerzona rzeczywistość?

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość dla wielu osób pojęcia tożsame. Mimo że oba terminy określają nowe technologie, które wykorzystuje się na podobnych płaszczyznach – nie można ich mylić. Głównym elementem łączącym świat rozszerzony z rzeczywistością wirtualną jest możliwość eksploracji, odkrywania nowego i zbieranie doświadczeń przy wykorzystaniu nowoczesnych instrumentów graficznych i komputerowych technik. Co to jest VR – rzeczywistość wirtualna i na czym polega rzeczywistość rozszerzona?

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość – definicja

Wirtualna rzeczywistość (VR) opisuje doświadczenie, w którym uczestnik zdarzeniahttps://strefavr.pl/co-to-znaczy-vr-czym-dokladnie-jest-rzeczywistosc-wirtualna całkowicie przenosi się w wyimaginowany świat stworzony komputerowo i traci kontakt z rzeczywistością. Przejście do innego wymiaru następuje za pośrednictwem sprzętu, takiego jak gogle VR, które pozwalają zobaczyć obraz wygenerowany w technologii 3D i 360˚. Dzięki realnemu odzwierciedleniu szczegółów i wykorzystaniu symulatorów VR wpływających na zmianę percepcji, użytkownik ma problem z odróżnieniem świata realnego od wirtualnej technologii.

Rozszerzona rzeczywistość (AR) opisuje natomiast doświadczenie polegające na przeniesieniu wybranych elementów komputerowych do świata rzeczywistego przy użyciu smartfona, tabletu lub laptopa. W efekcie na ekranie urządzenia użytkownik otrzymuje wgląd do zmodyfikowanej – za pośrednictwem aplikacji i dedykowanych narzędzi – rzeczywistości.

Czym się różni wirtualna rzeczywistość od rozszerzonej?

Wirtualna rzeczywistość w porównaniu do rzeczywistości rozszerzonej pozwala w pełni wejść do nowego świata i odciąć się od zewnętrznych bodźców. W przypadku AR osoba stale pozostaje obecna w świecie realnym, a zmiany zachodzą jedynie w jej otoczeniu i są widoczne na ekranie urządzenia.

Jak możesz się już domyślać, aby doświadczyć zanurzenia w świecie wirtualnym, potrzebujesz nowoczesnego sprzętu. W tym celu wykorzystuje się m.in. gogle VR, symulatory VR, komputery gamingowe o mocnych parametrach technicznych, a także kontrolery i aplikacje. Aby przejść do świata rozszerzonej rzeczywistości, wystarczy Ci dostęp do internetu oraz smartfon z kamerą.

Korzystanie z AR nie skutkuje utratą kontaktu ze światem. W przypadku technologii VR – użytkownik zostaje całkowicie oddzielony od rzeczywistości.

Jakie są zastosowania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości?

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to technologie zyskujące coraz większą popularność, choć jak wspominaliśmy na początku – istnieje większe prawdopodobieństwo, że znasz lepiej jedną z nich.

Mowa o rzeczywistości rozszerzonej, która wykorzystywana jest przez wiele firm. Przy jej użyciu mogą zaprezentować klientom swoje produkty np. meble – wystarczy zeskanować poprzez aplikację z włączoną kamerą przestrzeń pokoju, aby zobaczyć w nim wybrany rodzaj wyposażenia. Na podobnej zasadzie funkcjonuje również wiele gier, w tym bardzo popularna w ostatnich latach aplikacja pozwalająca w czasie spacerów zbierać Pokemony znane z serii kultowego anime. Aplikacje do korzystania z AR udostępnia również Google – przy wybranych zapytaniach dotyczących m.in. ras psów możesz wykonać wizualizację ich rzeczywistego wyglądu w przestrzeni, w której aktualnie przebywasz.

Wirtualna rzeczywistość świetnie sprawdza się wykorzystywana w formie atrakcji podczas wydarzeń i eventów o różnym charakterze, np. jako atrakcje na imprezy firmowe, atrakcje na konferencje, atrakcje na targi, atrakcje na pikniki firmowe, a nawet jako ciekawe atrakcje na wieczór kawalerski. Możesz wynająć gogle, symulatory i zestawy popularnych gier, aby zapewnić gościom lub uczestnikom przedsięwzięcia niezapomniane wrażenia i wstęp do wirtualnego świata. Technologia VR pozwala eksplorować inne wymiary samodzielnie oraz rywalizować z pozostałymi użytkownikami w czasie różnych rozgrywek sportowych. Gogle VR mają zastosowanie również w edukacji, dlatego sprawdzą się świetnie jako atrakcja dla dzieci na imprezy – ułatwiają naukę nowego języka, a także pozwalają symulować niektóre sytuacje podczas szkoleń lekarzy, wojskowych lub przyszłych kierowców.

Czym różni się VR od AR? Podsumowanie

VR wirtualna rzeczywistośćAR rozszerzona rzeczywistość
Przejście za pośrednictwem gogli VR do świata wygenerowanego w technologii 3D, którą możesz oglądać w 360˚. Nałożenie w czasie rzeczywistym elementów świata stworzonego komputerowo na obraz widziany w danej chwili za pośrednictwem ekranu smartfona lub okularów.
Całkowite odcięcie się od bodźców zewnętrznych.Utrzymanie kontaktu z rzeczywistością.
Potrzeba wykorzystania specjalistycznego sprzętu m.in. gogli VR, symulatorów, kontrolerów.Potrzebny jest smartfon z włączoną kamerą i dostępem do internetu.
Lepsze odzwierciedlenie szczegółów.Mniej szczegółowy obraz.
Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości na eventach, wydarzeniach firmowych, atrakcja wieczoru.Wykorzystywana w użytku codziennym, chętnie stosowana przez firmy do prezentacji produktów.

Zapraszamy do przetestowania technologii VR w naszym Salonie VR we Wrocławiu! Skontaktuj się z nami i umów się na prezentację lub zarezerwuj wizytę!