Jak zacząć przygodę z VR?

Wirtualna rzeczywistość z roku na rok cieszy się większą popularnością. Służy do gier i szeroko rozumianej rozrywki, ale także do nauki i szlifowania umiejętności praktycznych, czego przykładem są choćby symulatory lotów. Od czego rozpocząć przygodę z VR, jaki sprzęt będzie potrzebny i gdzie można wypróbować urządzenia VR bez konieczności zakupu?

Jakie możliwości oferuje wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość to wykreowany cyfrowo świat, w który użytkownik może zanurzyć się dzięki specjalnym goglom (okularom) i urządzeniom dodatkowym, takim jak pady, kontrolery, rękawice, a nawet bieżnie. W zależności od wybranej formy rozrywki, niezbędne mogą okazać się kierownice i panele sterujące stosowane w różnego typu pojazdach lub maszynach.

Wszystko to pozwala grać w gry różnego typu i korzystać z wielu możliwości wirtualnej rozrywki. Przykłady to:

VR to również możliwość zwiedzania starożytnych cywilizacji, nurkowania w oceanie czy lotu w przestrzeni kosmicznej. Możliwości są niemal nieograniczone. Symulatory VR to chętnie wybierane atrakcje na imprezy firmowe (imprezy integracyjne) i osób prywatnych (atrakcje na wieczory kawalerskie, spotkania rodzinne i wiele innych).

Jak zacząć? Zanim kupisz sprzęt VR, sprawdź jego działanie w praktyce

Sprzęt do wirtualnej rzeczywistości możesz kupić samodzielnie (trzeba się jednak liczyć z dość dużymi kosztami), wynająć z wypożyczalni VR, lub skorzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne salony VR, wyposażone w wiele stanowisk i rozwiązań wykorzystujących wirtualną rzeczywistość. Często są to bardzo innowacyjne sprzęty, których zakup na własną rękę wymagałby sporych nakładów. Możesz więc wykupić rozgrywkę na wybranym stanowisku (lub od razu na kilku) i sprawdzić, jakie aktywności najlepiej Ci odpowiadają i na tej podstawie zaplanować zakupy. Jeśli jednak będziesz korzystał z VR okazjonalnie (lub też obawiasz się, że aktywności tego rodzaju mogą Ci się szybko znudzić), pozostań – przynajmniej przez jakiś czas – przy wypożyczaniu urządzeń lub korzystania z oferty salonów VR.

Jakie urządzenie VR kupić na początek?

Podstawowym elementem są oczywiście gogle. Okulary VR to bardzo zróżnicowana grupa produktów – ich cena waha się od około 1 500 zł do 8 000 zł, a za sprzęty wyposażone w najnowsze technologie trzeba zapłacić jeszcze więcej. Okulary zwykle posiadają już wbudowany zestaw słuchawkowy. Aby zwiększyć wrażenie immersji (całkowitego zanurzenia się w wirtualny świat) przydadzą się także różnego rodzaju kontrolery, które nierzadko są sprzedawane w zestawie z goglami. Kupując je osobno, trzeba zapłacić od 500 do 1 000 zł. Jednocześnie trzeba pamiętać, że – w zależności od funkcjonalności i innowacyjności wybranej technologii – w sklepach znajdziemy też rozwiązania droższe.

Dowiedz się, jak działają okulary VR!

Gogle i kontrolery to zestaw minimum dla każdej osoby, która chce rozpocząć swoją przygodę z VR. Z kolei bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak bieżnia 360 do VR to koszt kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Potrzebne będą tu również taki elementy jak odpowiednie buty, pasy, statywy, czujniki ruchu itd. (często sprzedawane w zestawie). Z kolei za kierownicę z pedałami zapłacimy około 1 000 – 2 000 zł, a za bardziej skomplikowane rozwiązania (np. wykonaną z dbałością o detale kierownicę Formuły 1) nawet 5 000 zł i więcej.

Co jest potrzebne do grania w VR? Komputer, konsola lub same gogle

Możesz korzystać z zestawów VR, które działają samodzielnie, tzn. nie ma potrzeby podłączania ich do komputera. Z kolei te, które takiego podłączenia wymagają komputera o określonych parametrach. Takich, które pozwolą na lepszą jakość obrazu i płynność odtwarzania. Producenci urządzeń VR podają zwykle wymagania sprzętowe w swoich opisach produktów. Warto wiedzieć, że do komfortowej rozgrywki nie zawsze potrzeba parametrów wygórowanych. Zalecane to procesor Intel lub AMD piatej generacji lub wyższej, minimum 4 GB RAM i najlepiej dedykowana karta graficzna GeForce GTX (lub RTX) lub Radeon RX (przy czym w wielu przypadkach rozrywka jest możliwa przy parametrach niższych niż wyżej podane).

W sklepach znajdziemy wiele urządzeń VR kompatybilnych z popularnymi konsolami do gier – PlayStation i Xbox. Wybrane gry można rozgrywać w trybie VR, wystarczy jedynie wybrać taką opcję w ustawieniach rozgrywki (a wcześniej podłączyć i skonfigurować sprzęt, co również jest relatywnie proste). Przed ewentualnym podłączeniem trzeba zapoznać się z instrukcjami producenta i sprawdzić, czy wybrany model urządzenia jest kompatybilny z posiadaną konsolą. Na rynku dostępne są także rozwiązania dedykowane.